De Top 40 is sinds 1965 de toonaangevende hitlijst van Nederland. In de rubriek Vandaag blikken we terug op gebeurtenissen in de popmuziek die exact X jaar geleden plaatsvonden. In deze aflevering van Vandaag: Lola van The Kinks ook in een live-uitvoering op de eerste plaats.
In de zomer van 2015 is het concept van Pointless over komen waaien vanuit Engeland en uitgezonden in Nederland op de AVROTROS. Voorafgaand aan het programma zijn verschillende vragen voorgelegd aan honderd personen. Het aantal personen dat met een bepaald antwoord is gekomen, is de score van het antwoord wanneer dat tijdens het programma door de kandidaten wordt gegeven. Als de kandidaten met een antwoord komen dat door niemand is gegeven, behaalt het de ‘maximale’ score 0: pointless.
Eén van de vragen die gesteld zijn, is ‘Welke artiesten hebben minimaal vijf nummer 1-hits in de Top 40 gescoord?’. Het pointless antwoord op deze vraag luidt The Kinks. Dat geen van de honderd personen met dit antwoord is gekomen, is niet geheel onlogisch. Ondanks de succesperiode van de Britse band tussen 1965 en 1968 (met onder meer drie nummer 1-hits), konden ze destijds bij lange na niet uit de schaduw van The Beatles en The Rolling Stones stappen.
Toen de hegemonie van ‘De Grote Twee’ af begon te nemen, wisten The Kinks niet door te pakken. Integendeel, na 1968 scoorden ze nog maar twee top 10-hits. De eerste was Lola in 1970. Deze plaat werd de vierde nummer 1-hit van The Kinks, na Dedicated Follower Of Fashion, Sunny Afternoon en Waterloo Sunset. De tweede top 10-hit was de liveversie van de eerste top 10-hit. Deze versie van Lola stijgt op 10 januari 1981 naar de felbegeerde koppositie.
Het is de enige keer in de geschiedenis dat een act met twee verschillende uitvoeringen van dezelfde compositie de eerste plek bereikt. Twee bands hebben het wel gepresteerd om in twee hitnoteringen op nummer 1 te komen met dezelfde uitvoering. Procol Harum stond met A Whiter Shade Of Pale zowel in 1967 als in 1972 op nummer 1. The Rolling Stones hebben hetzelfde geflikt met Paint It, Black (1966 en 1990).
Dit gebeurde er nog meer op 10 januari
1976: Na een Engelse tournee gaat de rockband Deep Purple uit elkaar. De formatie is vooral bekend van de klassiekers Child In Time en Smoke On The Water. In 1984 wordt Deep Purple heropgericht.
1976: Queen stijgt naar de eerste plaats met Bohemian Rhapsody. Het is de eerste van zes nummer 1-hits voor de Britse band en tegelijkertijd de meest legendarische.
1998: Run DMC en Jason Nevins scoren een nummer 1-hit met It's Like That. Twaalf jaar na de nummer 2-notering met Walk This Way weet Run D.M.C. zijn PR eindelijk te overtreffen.
2008: Rod Allen overlijdt op 63-jarige leeftijd aan de gevolgen van leverkanker. Als zanger van The Fortunes scoorde hij in 1965 grote hits met You've Got Your Troubles en Here It Comes Again.
2016: In het bijzijn van zijn familie overlijdt David Bowie. De zanger was al geruime tijd ziek en heeft dit weekeinde een anderhalf jaar durende strijd met kanker verloren. Twee dagen voor het overlijden verscheen zijn album Blackstar.
2016: Writing’s On The Wall, het thema van de 24e James Bond-film Spectre, krijgt een Golden Globe voor Best Original Song.
2018: Eddie Clarke (van Motörhead) overlijdt op 67-jarige leeftijd aan de gevolgen van een longontsteking.
Vandaag geboren:
1939 - Scott McKenzie, bij overlijden 73 jaar,
1943 - Jim Croce, bij overlijden 30 jaar,
1945 - Rod Stewart, Faces
1947 - Cyril Neville, Neville Brothers
1948 - Donald Fagen, Steely Dan
1948 - Fayette Pinkney, bij overlijden 61 jaar, The Three Degrees
1950 - Nico Christiansen, Livin' Blues
1953 - Pat Benatar,
1955 - Luci Martin, Chic
1955 - Michael Schenker, Scorpions
1964 - Brad Roberts, The Crash Test Dummies
1965 - Nathan Moore, Worlds Apart
1978 - Matt Roberts, bij overlijden 38 jaar, 3 Doors Down
1981 - Nasri, Magic!
1987 - Majestic,
1993 - Rauw Alejandro,
1994 - Andrea Vinai,
1994 - Ewan McVicar,
1996 - Shaun Farrugia
Vandaag op nummer 1:
1970 - 1 (1) Marian- The Cats (Imperial), 4 weken op nummer 1
1976 - 1 (2) Bohemian Rhapsody- Queen (EMI (1975)\Parlophone (1991) \ Virgin (2018)), 1 week op nummer 1
1981 - 1 (2) Lola [Live]- The Kinks (Arista), 1 week op nummer 1
1987 - 1 (1) Walk Like An Egyptian- Bangles (CBS), 5 weken op nummer 1
1998 - 1 (5) It's Like That- Run-D.M.C. vs Jason Nevins (Smile), 1 week op nummer 1
2004 - 1 (1) Afscheid Nemen Bestaat Niet- Marco Borsato (Universal), 4 weken op nummer 1
2009 - 1 (1) Hot N Cold- Katy Perry (Capitol), 2 weken op nummer 1
2015 - 1 (1) Thinking Out Loud- Ed Sheeran (Asylum), 5 weken op nummer 1